تبلیغات
مشاوره - راه های درمان کمرویی
 

راه های درمان کمرویی

نوشته شده توسط :افراشته
پنجشنبه 11 فروردین 1390-01:04 ب.ظ

 كمرویی و روش های درمان آن 

كمرویی با دارو برطرف نمی شود و اقدامات پزشكی و استفاده از داروهای آرام بخش و تقویت كننده ها (مولتی ویتامین ها) تأثیر مستقیمی بر كمرویی فرد ندارد. كمرویی اساساً رفتاری است اكتسابی و آموخته شده، و برای درمان و برطرف كردن آن باید یاد زدایی صورت گیرد و رفتار تازه و مطلوب اجتماعی در فرد فراگیر شود.

اساس درمان كمرویی تغییر در حوزه ی شناختی (شناخت درمانی) و تحول در رویه ی زندگی و حیات اجتماعی فرد است، تغییر در شیوه ی تفكر، یافتن نگرش تازه نسبت به خود و محیط اطراف، برخورداری از قدرت انجام واكنش های نو در برابر اطرافیان و تعامل بین فردی، تغییر در باورها و نظام ارزش هایی كه كمرویی را تقویت می كند و سرانجام دستیابی به كانون اصلی اضطراب، كاهش اضطراب در فرد كمرو، تقویت انگیزه و افزایش مهارت های اجتماعی و توانایی های تحصیلی، شغلی و حرفه ای، اصلی ترین روش درمان كمرویی است.

در اینجا سعی می شود كه به مؤثرترین روش های كاربردی درمان كمرویی اشاره شود.

تقویت خودپنداری مثبت و خودباوری دوباره

از مهمترین روش های درمان كمرویی،توجه دادن فرد كمرو به قدرت تفكر، نحوه ی نگرش و بازخورد وی نسبت به پدیده های مختلف و ایجاد آمادگی لازم درونی برای ایجاد تغییرات مثبت در حوزه ی شناختی اش است. هرگونه تغییر در نگرش ها و بازخوردهای فرد كمرو نسبت به خود و محیط اطراف، مقدمه ی لازمی برای خود پنداری و تغییر رفتار خواهد بود. كمرویی یك رفتار است، نامطلوب است. هر رفتاری قابل تغییر است، اما باید توجه داشت كه هر روشی، به توسط هر كسی و در هر شرایطی ممكن است مؤثر واقع نشود.

- خانواده و تربیت اجتماعی

توجه خاص اولیاء و مربیان به مبانی تربیت اجتماعی و تقویت مهارت های ارتباطی، از اساسی ترین مسائل در پیشگیری و درمان كمرویی كودكان و نوجوانان است. همه ی كودكان، نوجوانان و بزرگسالان باید به نقش فردی، وظیفه ی خانوادگی و رسالت اجتماعی خویش در موقعیت های مختلف كاملاً واقف و در ایفای مسئولیت ها پیشگام باشند.

در تربیت اجتماعی و پرورش مهارت های ارتباطی كودكان و نوجوانان، پیشگیری از معلولیت اجتماعی ایشان و درمان كمرویی،بیشترین مسئولیت ها بر عهده الگوهای رفتاری بزرگسال است. بنابراین پدران و مادران و نزدیكان كودكان و نوجوانان، به مثابه محبوبترین و مؤثرترین الگوهای رفتاری در تعلیم و تقویت مهارت های اجتماعی و یا پدیدآیی كمرویی در ایشان به طور جدی سهیم هستند؛ چرا كه بچه ها به طور مستقیم و غیرمستقیم از الگوهای رفتاری بزرگسال در موقعیت های مختلف خانوادگی و نقش آفرینی های اجتماعی یاد می گیرند و با ایشان همانندسازی می كنند.

لذا تردیدی نیست كه در درمان كمرویی نوجوانان ، قبل از همه و بیشتر از اطرافیان و درمانگران، مسئولیت اصلی بر عهده ی مادران و پدران است. بدیهی است هر كس كه بخواهد كمرویی دیگران را برطرف سازد، می بایست ابتدا خود درمانگری كند، یعنی مطمئن شود كه خودش از آدم های كمرو به شمار نمی آید و از كفایت های اجتماعی و مهارت های مؤثر ارتباطی برخوردار است. اجتناب از غالب ساختن تكروی، عصبانیت ، پرخاشگری و دیكتاتور منشی در كانون خانواده، این ارزشمندترین حلقه ی زنجیره ی اجتماع انسان ها، و تلاش در غنی كردن پیوندهای عاطفی، كلامی و ارتباطی میان اعضای خانواده و تقویت رغبت ها و انگیزه های معاشرت اجتماعی در بین كودكان خواهد بود، بلكه اصلی ترین گام در جهت درمان كمرویی و مؤثرترین روش پیشگیری از اختلالات رایج عاطفی و رفتاری آنان نیز همین است.

كمرویی با دارو برطرف نمی شود و اقدامات پزشكی و استفاده از داروهای آرام بخش و تقویت كننده ها  تأثیر مستقیمی بر كمرویی فرد ندارد. كمرویی اساساً رفتاری است اكتسابی و آموخته شده، و برای درمان و برطرف كردن آن باید یاد زدایی صورت گیرد و رفتار تازه و مطلوب اجتماعی در فرد فراگیر شود.

بر همه ی پدران و مادران، به خصوص كسانی كه فرزند كمرویی در خانه دارند فرض است كه به رغم همه ی اشتغالات فكری و شغلی، كوشش كنند كه در شبانه روز، ساعت و ساعاتی را صرفاً به گفت و گوهای صمیمی با كودكان و نوجوانان گوش جان سپردن به سخنان زیبا و دوست داشتنی ایشان اختصاص دهند. باید مواظب بود كه مبادا تنوع برنامه های تلویزیونی و گذراندن اوقات فراغت در خانه به صورت كاملاً انفعالی وایستا، زمینه ساز كمرویی ها و كژروی ها در كودكان و نوجوانانی كه تشنه ی كلام شیرین و نگاه های محبت آمیز اولیای خود هستند، نشود. (درصد قابل توجهی از كوكان و نوجوانانی كه دچار مشكلات گوناگون عاطفی و اختلالات رفتاری نظیر: كمرویی، حساسیت فوق العاده، گوشه گیری، لجبازی  و پرخاشگری  می باشند، متعلق به خانواده هایی هستند كه به دلایل مختلف، به خصوص عادت به تماشای برنامه های تلویزیونی، ویدئویی و استفاده از برنامه های ماهواره ای، فرصت برقراری ارتباط كلامی و عاطفی با یكدیگر را ندارند و بعضاً میانگین زمان گفت و گوهای والدین با فرزندانشان به یك دقیقه در شبانه روز هم نمی رسد!)

توجه ویژه به فرزندان خانواده و تكریم شخصیت ایشان در گفت و شنودها، اظهار نظرها و تصمیم گیری های خانوادگی بسیار حائز اهمیت است. خانواده هایی كه از نعمت وجودی فقط یك فرزند برخوردارند نیز باید توجه داشته باشند كه فرزند ایشان علاوه بر این كه نیاز دارد با اولیای خود مصاحبت دلنشینی داشته باشد، لازم است از معاشرت و مصاحبت با كودكان و نوجوانان همسال خود نیز برخوردار شود و بر تجارب خوشایند اجتماعی خویش بیفزاید.

مسلماً فراهم كردن چنین تجارب ارزشمندی با نظارت، هدایت و حمایت روانی والدین فوق العاده مؤثر و مفید است و در تربیت اجتماعی این قبیل كودكان و درمان كمرویی احتمالی ایشان كاملاً مؤثر و مفید خواهد بود.


هنر درمانی

مشاهده ی بعضی از برنامه های نمایشی (برنامه های سینمایی و تلویزیونی، تئاتر، نمایش عروسكی و ...) كه در آن كودك یا نوجوان كمرو نقش اصلی را عهده دار است و با تغییر نگرش، برانگیختگی روانی و تقویت اراده و خودباروی، به تدریج در گروه ها و عرصه های مختلف اجتماعی مشاركتی فعال پیدا می كند و بعضاً رهبری گروه را نیز عهده دار می شود، می تواند در ذهن كودكان تماشاگر كمرو بسیار مؤثر واقع شود و در درمان كمرویی شان مفید باشد؛ چرا كه كودكان كمرو با قهرمان نمایش همانند سازی می كنند و تلاش می كنند كه مثل او باشند.

همچنین تشویق كودك یا نوجوان كمرو برای شركت در برنامه های نمایشی (در مراكز پیش دبستانی و مدارس) و ایفای نقش های مؤثر به گونه ای كه فشار روانی چندانی متوجه او نباشد، روش مناسبی برای كاهش اضطراب اجتماعی و درمان كمرویی خواهد بود.


فعالیت های اجتماعی و بازی های گروهی

ترغیب كودكان و نوجوانان كمرو برای مشاركت در فعالیت های مختلف دسته جمعی و بازی های گروهی می تواند تأثیر بسیار زیادی در كاهش اضطراب و افزایش مهارت اجتماعی ایشان داشته باشد. واضح است كه ترغیب و تشویق كودكان كمرو برای شركت فعال در برنامه های گروهی نظیر: تهیه ی كاردستی  مشترك، آماده كردن پوستر یا روزنامه ی دیواری، مطالعه و مسابقه ی علمی، قصه گویی و داستان سرایی، اجرای برنامه ی نمایشی، شركت در گروه سرود، ورزش ها و بازی های چند نفره، فعالیت های عمرانی، فرهنگی و بسیجی و ... توجه به نقطه ی قوت و ویژگی مثبت و قابل تأیید و تشویق كودك و سوق دادن وی به طرف فعالیت های جمعی، به خصوص در مراحل اول در جمع های آشنا و صمیمی و بعضاً كم سن و سال تر از طریق همان نقطه ی مثبت و قابل عرضه ی وی صورت می گیرد. به نحوی كه كودك یا نوجوان قادر می شود در اولین تجارب گروهی خود از ویژگی مثبت و مهارت برتر خود بهره بگیرد و با تأثیر توفیق نسبی در گروه و جلب تأیید ایشان، احساس خودپنداری و خود ارزشمندی اش تقویت گردد.

صحبت كردن، شعر خواندن، خاطره گفتن و نقل مطالب كتاب دلخواه، تعریف موضوع و محتوای یك فیلم سینمایی، اظهار نظر درباره ی مسائل خانوادگی و اجتماعی، قصه گویی و داستان سرایی، توضیح یك مسئله و یا تدریس یك موضوع درسی مورد علاقه توسط نوجوان یا بزرگسال كمرو به مخاطبان مختلف، به ترتیب اهمیت و اقتدار ایشان از نظر فرد كمرو، از مخاطبان خردسال آشنا و صمیمی نظیر خواهرزاده ها، برادرزاده ها و فرزندان كوچك خانه و بستگان گرفته تا مخاطبان خردسال آشنا، اما غیرصمیمی و غیر فامیل؛ از مخاطبین خردسال غریبه تا مخاطبان همسال آشنا و صمیمی؛ از مخاطبین همسال آشنا، اما غیرصمیمی تا مخاطبان همسال غریبه؛ از مخاطبین بزرگسال آشنا و صمیمی تا مخاطبان بزرگسال آشنا، اما غیر فامیل و غیر صمیمی؛ و سرانجام از مخاطبین بزرگسال مقتدر و متنفذ، اما غیر نقاد گرفته تا مخاطبان مقتدر، متنفذ و نقاد و برقراری و حفظ ارتباط بصری طبیعی با ایشان، با چهره ای گشاده و متبسم، صدایی محكم و مطمئن، با آرامش روان، اطمینان خاطر، اعتماد به نفس كامل و احساس خود ارزشمندی؛ مؤثرترین روش اصولی و تدریجی اضطراب زدایی و افزایش مهارت اجتماعی و درمان كمرویی است.


- افزایش خودآگاهی، تقویت خودپنداری مثبت و كاهش كمرویی

به راستی شما چقدر كمرو هستید؟ كمرویی خودتان را چگونه ارزیابی می كنید؟ در چه مواقعی، چگونه و به چه میزان دچار كمرویی می شوید و علتش را چه چیز می دانید؟ وقتی دچار كمرویی می شوید چه احساسی پیدا می كنید؟ در برخورد با چه كسانی كمتر دچار كمرویی می شوید؟ در كدام موقعیت ها و در حضور چه افرادی بیشتر دچار كمرویی می شوید و چرا؟ در مقایسه با دوستان و اطرافیان، خودتان را چگونه ارزیابی می كنید؟ چه برداشتی از كمرویی خود دارید؟ آیا وقتی تنها هستید باز هم احساس كمرویی دارید؟ چه احساسی پیدا می كنید؟

اندیشه ی شما برای یافتن پاسخ های صریح و جامعه به این قبیل سؤالات، گام مهمی است برای درك بهتر خود و شناخت ویژگی ها، توانمندی ها و نقاط قوتی كه در خویش سراغ دارید.

بدون شك شما می توانید خودتان را تغییر دهید، به شرط آن كه بر این باور باشید كه توان انجام این كار را دارید. شما باید تصور و برداشت مثبتی از خود داشته باشید و ماهیت كمرویی خودتان را مورد ارزیابی و تحلیل و تفسیر قرار دهید و با تقویت خودپنداری مثبت، احساس خود ارزشمندی و توسعه ی مهارت های خاص و موفقیت آمیز اجتماعی نه تنها خودتان را تغییر دهید و كمرویی تان را برطرف كنید، بلكه در درمان كمرویی افراد دیگر نیز نقش مهمی را عهده دار شوید و به آنها كمك كنید كه خودشان را تغییر دهند و بر پدیده ی نامیمون كمرویی غالب شوند.

برای این كه در درك بهتر و كشف وجود گرانقدر خود و برخورداری از خود پنداری تازه حركت حدی داشته باشید، دستورالعمل های زیر را با دقت انجام دهید.

الف) تصویر خودتان را بكشید، (هر طور كه می توانید) و سپس: به عكس خود نگاه كنید. آیا تصویر شما تصویر كاملی است؟ آیا در قسمت یا نقطه ای از عكستان نقصی را مشاهده می كنید؟ آیا در تصویر خود حالت هیجانی می بینید؟ آیا وقتی كه به خودتان خوب می نگرید، خود را آدمی فعال می یابید یا فردی كاملاً منفعل و تحت فرمان دیگران؟

ب) به آیینه نگاه كنید و تصویر وجود ارزشمندتان را در آن ارزیابی نمایید. دوباره به خودتان خوب نگاه كنید.

با كدام حالت و چه قیافه ای می توانید تأثیر بیشتری روی دیگران بگذارید؟

ج) چنانچه برای شما یا خانواده تان مقدور است فیلمی از زندگی 24 ساعته ی خودتان تهیه كنید و یا برنامه ی زندگی 24 ساعت گذشته ی خود را بر روی كاغذ بنویسید و در ذهنتان مرور كنید. در شرایط و موقعیت های گوناگون چه كرده اید؟ چگونه؟ چرا؟ آیا می توانستید رفتار بهتری و مؤثرتری داشته باشید؟ شما فردا و فرداها را پیش رو دارید، پس با ارزیابی مجدد از شخصیت و توانمندی های خود آمادگی تان را بیشتر كنید. برای امنیت شخصی خود احترام و ارزش خاص قائل شوید، آن را حفظ كنید.

د) برای زندگی روزانه ی خود برنامه ریزی كنید. مطابق برنامه ی تعیین شده، روز خودتان را آغاز كنید و بر همان اساس گام بردارید، سخن بگویید، بپرسید، تلفن كنید، به محل، شخص یا اشخاصی كه در نظر دارید مراجعه كنید و كاملاً فعال باشید.

ه) احساسات و خاطرات خود را درباره ی تجارب ناخوشایند ناشی از كمرویی تان بنویسید.

و) برداشت و نگرشتان را نسبت به خانواده ی خود بنویسید.

ز) برای خودتان نامه بنویسید. بدون رودربایستی و با صراحت احساسات خویش را بر روی كاغذ آورید، گله ها را بیان كنید و انتظارات خود را یادآور شوید!

درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


نظرسنجی:


Locations of visitors to this page

آمار سایت

Seo Monitor

جاوا اسكریپتکد تغییر خودکار رنگ پسزمینه

کدهای جاوا اسکریپت