تبلیغات
مشاوره - شناخت استعداد
 

شناخت استعداد

نوشته شده توسط :افراشته
شنبه 20 فروردین 1390-09:36 ب.ظ

برای شناخت استعدادها و توانایی های خود و باور آنها ،چه پیشنهادی دارید؟
آنچه در این سؤال به چشم می‏خورد:اولاً، حکایت از انگیزه مقدس و ارزشمند و قابل تحسین شماست که می‏خواهید با تقویت روحیه اعتماد به نفس خود در خدمت اسلام و اعلای کلمه‏ی حق و در رکاب حجت‏بن‏الحسن(عج) به انجام وظیفه بپردازید. ثانیا، منشأ این مشکل ضعف اعتماد به نفس است، بنابراین جهت مقابله با این مشکل ابتدا توجهتان را به این موضوع جلب کرده و عرض می‏کنیم که:
اعتماد به نفس، توجه فرد به توانایی های خود و استفاده از آنهاست و شجاعت، عدم ترس در برخورد با سختی‏ها و قوت نفس در مبارزه با مشکلات است. انسان در ابتدا لازم است اعتماد به نفس به دست آورد؛ یعنی، به توانایی خود باور داشته باشد و در مرحله بعد با استفاده از توانایی‏ها با مشکلات برخورد کند و از آنها هراسی نداشته باشد. از این رو شجاعت در مرتبه بعد از اعتماد به نفس قرار می گیرد. اعتماد به نفس دو رکن دارد:1- شناخت استعدادها و توانایی‏های خود 2- باور به این توانایی‏ها.
در مرحله اول باید فرد به خود شناسی بپردازد و ابعاد وجود خویش را به خوبی ارزیابی کند. خداوند به هر کس استعداد خاصی داده است. سید بن طاووس بر این عقیده بود که هر انسان در زمینه‏ای نابغه است. هر فرد باید استعداد ویژه خود را بشناسد و آن را به کار بندد. پس از شناخت توانایی‏ها، طبعا فرد به آنها باور پیدا می‏کند. مرحله بعدی برای کسب اعتماد به نفس، استفاده از این توانایی‏ها در حل مشکلات و پیشبرد امور است. در این جا قوت نفس لازم است. روان شناسان این امر را بعد انگیزشی فرد می‏نامند. اموری در تقویت انگیزه فرد مؤثر است:
الف) ورزش‏های پر تحرک. در تحقیقات روان‏شناسی به دست آمده است که افراد پرتحرک - که به طور پیوسته اقدام به ورزش‏های بدنی می‏کنند - موفقیت بیشتری در برخورد با مشکلات دارند.
ب ) اگر کار سنگینی را به عهده گرفته و تمام سعی خود را در جهت انجام آن به کار گیرد، قوت نفس بیشتری پیدا می کند.
ج ) به دست آوردن تکیه گاهی برای روح که قدرتی مافوق همه نیروهای مادی داشته باشد. چنین پناهگاهی خداوند متعال است که قدرت مطلقه حاکم بر هستی است. توکل بر خداوند قدرتی به انسان می‏دهد که در مقابل قوی ترین افراد می‏ایستد و در سخت‏ترین شرایط، به حل مشکلات می‏پردازد.
مطالعه کتاب‏های زیر در زمینه های فوق سودمند خواهد بود:
باید اضافه کنیم که برای به دست آوردن روحیه شهامت و شجاعت باید تمرین و ممارست داشته باشید زیرا امری است تدریجی و یک شبه به دست نمی‏آید و تا چندین بار تمرین نکنید و از شکست و عدم موفقیت ناامید نشوید و از پیگیری و تلاش برای رسیدن به هدف خسته نشوید، نخواهید توانست به این هدف نایل شوید. مطمئنا تنها شما نیستید که دچار این مشکل هستید بلکه دیگران نیز وقتی پای در حوزه‏ای ناشناس می‏گذارند احساس ترس می‏کنند پس خیلی از افراد به همین درد گرفتارند ولی اگر استقامت داشته باشند و با پافشاری بر هدف و نهراسیدن از شکست و کنارگذاشتن ترس و دلهره، به هدف خواهند رسید. بنابراین:
2- قدرت اراده، محمد حسین سروری 3- غلبه بر ترس و خستگی، ادوارد اسپنسرث 4- مجله پرسمان، پیش‏شماره، ص 17 (پیوست می‏باشد) 1- با افراد شجاع و با شهامت بیشتر رفت و آمد داشته باشید. در انتخاب هم‏اتاقی‏ها، هم‏درس‏ها، رفقا و دوستان خود دقت بیشتری کنید و با کسانی که شجاعت و شهامت بیشتری دارند، روابط دوستانه بیشتری داشته باشید. 2- زندگی‏نامه علماء و بزرگانی که در طول زندگی اجتماعی، سیاسی و... از شهامت و شجاعت خوبی برخوردار بوده‏اند مطالعه کنید مثل مرحوم شهید مدرس، مرحوم امام خمینی، مرحوم شهید سعیدی و یا اصحاب رسول اکرم(ص) همچون ابوذر غفاری که چگونه در زندگی برای دفاع از حق و اسلام از هرگونه جانفشانی دریغ نکردند و حکایات زندگی شجاعانه آنها می‏تواند موجب تشویق و ترغیب به کسب این روحیه مثبت شود. 3- هر روز صبح به خود چنین تلقین کنید که «من در برابر حرف باطل دیگران می‏ایستم و مقاومت می‏کنم»، «من فردی شجاع و با شهامتی هستم» و نظایر این جملات که در تلقین‏پذیری نقش مؤثری دارد. 4- اگر مسؤولیتی هر چند اندک و کوچک به شما واگذار شد، هر چه سریع‏تر بپذیرید و در صورت لزوم از دوستان و یا بزرگترهای خود طلب یاری داشته باشید و یا با آنها برای بهتر انجام دادن امور محوله، مشورت بگیرید و در گرفتن مسؤولیت تردید و شک نکنید. 1- قدرت تفکر، ژوزف مورفی ترجمه هوشیار رزم آرا


درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


نظرسنجی:


Locations of visitors to this page

آمار سایت

Seo Monitor

جاوا اسكریپتکد تغییر خودکار رنگ پسزمینه

کدهای جاوا اسکریپت