تبلیغات
مشاوره - آیااستعداد ذاتی است یا اکتسابی ؟
 

آیااستعداد ذاتی است یا اکتسابی ؟

نوشته شده توسط :افراشته
شنبه 20 فروردین 1390-11:13 ب.ظ

وجود استعداد، ذاتی است، ولی کشف و پرورش آن اکتسابی است. استعداد یعنى توانایى و توانمندى طبیعى است که میزان و کمیت آن در هر فردى تا فردى دیگر متفاوت است و یکسان نیست. علاوه بر آن، کیفیّت و چگونگى استعداد افراد نیز مختلف است و این موضوعى است که به روشنى مى‏توانید در بین افراد مشاهده کنید. یکى در زمینه جسمانى از توانایى خوبى برخوردار است دیگر در زمینه فکرى و عملى و فرد سوم در زمینه دیگر و همین افراد میزان توانایى‏شان نیز کم و زیاد است. اما کشف استعدادهاى درونى افراد نیازمند دانش و تجربه کافى است. هر چند بعضى استعدادها را مى‏توان به سادگى شناخت ولى از آنجا که بعضى استعدادها و میزان آن در افراد نهفته است و هنوز شکوفا نشده و زمینه به فعلیت رسیدن و بروز و ظهور آن فراهم نشده و چه بسا خود فرد نیز از آن اطلاعى ندارد، اینگونه استعدادها را باید با ابزارها و آزمونهاى مختلف روانشناختى و استفاده از تجارب افراد متخصّص بدست آورد و شناخت. راه دوم شناخت استعداد درونى گزارش افراد درباره توانایى‏هاى گذشته خویش و موفقیت هایى که در زمینه خاصى بدست آورده، مى‏باشد.
بر اساس اصل تفاوت های فردی که در علم روانشناسی از آن بحث شود و با توجه به مشاهدات و تجربه هر فردی که در رفتار و اعمال دیگران انجام می گیرد، روشن است که انسان ها علی رغم داشتن ویژگی های مشترک، دارای تفاوتهای فردی زیادی در ابعاد مختلف وجودی شان هستند. هیچ دو انسانی را نمی یابید که در تمام ویژگیهای جسمانی مشابه یکدیگر باشند حتی این مطلب به اثبات رسیده است که سر انگشتان هیچ دو انسانی از ابتدا آفرینش تا پایان عمر دنیا یکسان نیست و بر همین اساس انگشت نگاری یکی از راههای شناسایی افراد قرار گرفته است. همینطور در ویژگیهای شخصیتی، اخلاقی، هیجانی روحی و روانی نیز این تفاوت به چشم می خورد. خصوصیات افراد تحت تأثیر عوامل محیطی و وراثتی و تعامل آنها با یکدیگر با یکدیگر متفاوت است. بنابراین هر فردی علاقه و استعداد خاصی در زمینه ویژه ای دارد و با اندک توجه و دقتی در رفتار مردم و شغلهایی که انتخاب می کنند، این تفاوت علاقه و استعداد را به خوبی می توانید مشاهده کنید. یکی به علم اندوزی و دانش افزایی و کار در محیط علیم دانشگاه علاقه دارد، دیگری به کسب و کار و تجارت. یکی به هنر و نقاشی روی کاغذ علاقه مند است و دیگری به هنرهای تجسمی علاقه نشان می دهد. یکی به علم هیئت تمایل دارد و دیگری به زمین شناسی و کاویدن اعماق زمین. و همینطور ... . بنابراین وجود استعدادهای مختلف در افراد یکی از رازهای خلقت انسان است. هر چند ممکن است انسان براساس شناخت و تمرین تکرار در زمینه ای خاص؛ تمایل جدیدی برای خود بوجود آورد و استعداد بالقوه خود را شکوفا سازد زیرا انسان از توانایی های زیادی برخوردار است و اگر بخواهد و امکانات آنرا فراهم کند و تلاش جدی به خرج دهد و پشتکار داشته باشد در غیر آن رشته تخصصی و مورد علاقه اش نیز دارایی تخصص شود و یا حداقل در آن رشته تلاش انجام دهید. ولی روان شناسان معتقدند هر انسانی در رشته ای ویژه دارای استعداد خاصی است و باید آن را توسط کارشناسان (بخصوص در دوران تحصیلی) مورد شناسایی قرار دهد و به شکوفایی آن بپردازد. در این صورت است که موفقیت او قطعی و حتمی است و به همین جهت مسئولیت معلمان و آموزش و پرورش در این رابطه سنگین و زیاد است.
راهکار فعلیت بخشی به استعداد ها:
1. کشف استعداد، علائق و خودشناسى، با توجه به پیشرفت علوم مختلف به ویژه در قلمرو روان‏شناسى، امرى ممکن و شدنى است. شما مى‏توانید با مراجعه به یکى از مراکز روان‏شناسى یا مشاوره و راهنمایى، با اجراى تست‏هاى شخصیت و استعداد و هوش، به مجهول مورد نظر برسید و گم شده خود را به دست آورید. بى تردید نتیجه تست‏ها شما را در شناسایى و کشف استعدادهاتان یارى مى‏دهد.
2. در فرایند تحصیل و اشتغال و خلاصه تمام مراحل زندگى، پشتکار را از یاد نبرید. انسان براى رسیدن به اهدافش، باید از تلاش و پشتکار جدى برخوردار باشد. نباید در بین راه با ضعف اراده مواجه شد و از کار و اشتغال دست برداشت. چه بسا فرد استعداد و علائق خود را شناسایى کند؛ ولى به دلیل عدم اهتمام و پشتکار به اهداف مورد نظرش دست نیابد.
3. به توانایى‏ها و نقاط مثبت وجودى خود فکر کنید؛احساس مثبت داشته باشید و از احساس منفى جداً بپرهیزید؛ چون شما از توانایى‏هاى بالفعل و بالقوه زیادى برخوردارید که نباید از آن ها غفلت کنید؛ مانند قبولى در آزمون سراسرى دانشگاه - با این که میدان رقابت بسیار مشکل است و بیش از یک میلیون جوان در آزمون شرکت مى‏کنند - و موفقیت در واحدهاى درسى و دوره دانشگاه. این مطلب مهمى است . پس شما فرد ارزشمند و لایقى هستید. خودتان را باور کنید.فهرستى از موفقیت‏هاى گذشته خود تهیه کنید و خوب درباره آن‏ها بیندیشید. این کار سبب مى‏شود گنجینه‏هاى درونى تان را بهتر بشناسید و اعتماد به نفس‏تان تقویت گردد.
4. با استادان و ا فراد با تجربه و دوستان اهل دقت‏نظر و مورد اعتماد گفت و گو کنید و از آن‏ها بخواهید، صادقانه و بدون افراط و تفریط، شما را ارزیابى کنند و نقاط قوت و توانمندى‏هایتان را باز گویند.
5. براى این که از بلاتکلیفى خارج شوید و به صورت فعال و جدى از اوقات و دوره جوانى استفاده کنید، لازم است برنامه‏اى منظم و متناسب با توانایى‏تان جهت اوقات تحصیلى و فراغت خویش تدوین کنید و خود را به پیروى از آن ملزم سازید.در طول استفاده از برنامه مذکور، خودسنجى و ارزیابى را فراموش نکنید. چنانچه نتیجه ارزیابى مثبت بود، خود را تشویق کنید و اگر منفى بود خود را تنبیه کرده، تصمیم بگیرید روز بعد در جهت جبران بکوشید. تحقیقات و تجربیات نشان مى‏دهد این شیوه در پیشرفت و موفقیت انسان مؤثر است.
6. براى رسیدن به اهداف خود و رشد دادن ابعاد وجودى باید توکل به خدا و امید به آینده بهتر و توسل به معصومان(ع) را با استقامت و اراده قوى و پشتکار در مراحل مختلف زندگى در آمیخت و به این حقیقت ایمان داشت که خداوند در همه حال با ما است و ما را کمک خواهد کرد.
همان طور که خود بزرگ بینى از آفات شناخت خود است، خودکم بینى و خود کوچک بینى نیز انسان را از شناخت گنجینه‏هاى درونى اش باز مى‏دارد. با اندکى تفکر و جست و جو در گذشته خود در مى‏یابید کارهاى موفقیت‏آمیز بسیار داشته‏اید و فرد مفیدى هستید. خود کم بینى به جاى این که شما رادر مسیر رشد و کمال و میل به پیشرفت قرار دهد، بیش‏تر سبب کسالت و احساس خستگى و ناامیدى مى‏شود. بنابراین، باید با ارزیابى‏اى صحیح و مطابق با واقع هر چه بهتر و بیش‏تر نقاط قوت و موفقیت‏هاى گذشته خود را مورد توجه و یادآورى قرار دهید و افکار منفى نظیر «در هیچ کارى موفق نبودم، فرد مفیدى نیستم و...» را از ذهن خود بیرون بریزید.
براى رهایى از آفت خود کم‏بینى و افکار منفى به راهکارهاى زیر عمل کنید:
1. فهرستى از موفقیت‏هاى گذشته خود را یادداشت کرده، خوب درباره آن‏ها بیندیشید و ارزیابى کنید.(موفقیت‏هاى علمى و تحصیلى، هنرى، ورزشى‏و...) این کار سبب مى‏شود گنجینه‏هاى درونى‏تان را بیش‏تر بشناسید و اعتماد به نفس‏تان تقویت شود.
2. فهرست موفقیت‏ها را هر روز چند بار مرور کنید.
3. سعى کنید جنبه‏هاى مثبت دیگرى را که در خود مى‏بینید، به این لیست اضامه کنید.
4. هر گاه افکار منفى به شما هجوم آورد، با مشغول کردن خود به کارى از قبیل مطالعه یاگفت‏وگو با دیگران و انجام فعالیتى خاص، خود را از هجمه آن افکار نجات دهید.
5. از قرار گرفتن در تنهایى و بیکارى اجتناب کنید؛ زیرا افکار منفى معمولاً در تنهایى و هنگام بیکارى بیش‏تر به سراغ انسان مى‏آید.
6. هنگام شکست در کارها، به جاى این که خود را سرزنش کنید، به ریشه‏یابى علل شکست روى آورید.
7. این حقیقت را به خود تلقین کنید که زندگى سراسر پیروزى نیست و فراز و نشیب بسیار دارد.
8. روحیه انعطاف پذیرى را در خود تقویت کنید؛ یعنى در عین حال که باید فردى منظم و دقیق باشید و کارهاى خود را براساس برنامه انجام دهید، همواره به این نکته توجه کنید که همه شرایط و زوایاى کار در میدان دید و شناخت ما نیست. چه بسا امورى در تحقق یا عدم تحقق کارى مؤثر است، ولى از دید ما مخفى است یا در دست ما نیست و به وسیله محیط به ما تحمیل یا از ما دریغ مى‏شود.
9. شکست‏ها در واقع سکوى پرش براى کسب پیروزى‏ها و فتح‏هاى بعدى است. بنابراین، ساز شکست‏ها نگران نباشید.
10. همواره روحیه امید را در خود پرورش دهید و کلمه «مى‏توانم» را در آغاز هر کارى که مى‏خواهید انجام دهید فراموش نکنید.
11. توکل به خداوند را سرلوحه همه کارهاى خود قرار دهید که خداوند متوکلین را دوست مى‏دارد و در کارها به آن‏ها کمک مى‏کند.
درباره وبلاگ:آرشیو:


آخرین پستها:


پیوندها:


پیوندهای روزانه:


نویسندگان:


نظرسنجی:


Locations of visitors to this page

آمار سایت

Seo Monitor

جاوا اسكریپتکد تغییر خودکار رنگ پسزمینه

کدهای جاوا اسکریپت